Mentoring - trening i wyniki

Mentoring jako trening

Trenowanie dotyczy każdej dziedziny życia – tak jak można skuteczniej (czyli sprawniej) spakować walizkę przed podróżą – i tym samym zmieścić w niej więcej rzeczy, tak można lepiej sprzedawać dowolne produkty lub usługi – czyli sprzedać ich więcej, z większym zadowoleniem klientów. Można również bezpieczniej jeździć samochodem, sprawniej manewrować przyczepą, bezbłędnie wystawiać dokumenty finansowe, przestrzegać wysokiej jakości produkcji, wyeliminować wypadki w czasie załadunku surowca, skuteczniej rozwiązywać konflikty stosując sprawdzone metody mediacji i negocjacji itd.

W mentoringu zaczynamy proces edukacji od precyzyjnego ustalenia co oznacza pojęcie lepiej, w konkretnej sytuacji określonej procedurami, opisem stanowiska lub spodziewanym wynikiem lub też parametrami projektu. Najczęściej organizacje biznesowe mają dość dobrze określone i zwymiarowane oczekiwania wobec postępów, które ma osiągnąć pracownik oraz wyniki, według których go rozliczają. Również istotnym parametrem jest czas, w którym zmiana powinna zostać osiągnięta.

Mentoring, choć jest bardzo związany z biznesem może również dotyczyć niebiznesowych obszarów działania człowieka jak sport, zarządzanie relacjami, prowadzenie mediacji i negocjacji, kulinaria, szeroko pojęte zarządzanie ludźmi. Słowem mentoring sprawdza się wszędzie tam, gdzie jeden człowiek może się czegoś nauczyć od drugiego w wyniku dzielenia się doświadczeniami oraz dobrymi praktykami przy pomocy sprawdzonych, skutecznych metod edukacji. Specyfiką mentoringu jest również indywidulany tok nauki, czyli dostosowanie metod, środków i ćwiczeń do specyfiki sytuacji (branża) oraz indywidualności mentee (człowiek w konkretnej sytuacji).

Wynik

Osiąganie sprecyzowanego rezultatu jest immanentną częścią mentoringu. Powinien on zawsze zakładać i precyzyjnie określać co i w jakim czasie jest do osiągnięcia. W innym przypadku proces edukacji może nie spełniać pokładanych w nim nadziei i zbliżać się do edukacji klasycznej, która wciąż skoncentrowana jest na przekazywaniu informacji a nie doświadczeń, teoretycznym sprawdzaniu wiedzy, nie zaś praktycznych efektów.

Owszem mentoring działa na podbudowie teorii, jest ona niezbędna dla osiągania sukcesów. Na przykład w procesie mentroringu związanego z negocjacjami biznesowymi mentee na początkowym etapie musi się nauczyć czym jest tak zwany „przedział zgodności” oraz na czym polegają negocjacje win-win. Jednakże już w kolejnym etapie na podbudowie tejże wiedzy uczy się i doświadcza jak prowadzić rozmowę biznesową w konkretnej branży w oparciu o posiadaną wiedzę. W efekcie o wiedzy „zapomina”, czyniąc z niej nieświadomą kompetencję, o której nie myśli aktywnie lecz ją stosuje w praktyce, w czasie konkretnego działania.

Zjawisko to dobrze obrazuje proces nauki jazdy samochodem. Młody kierowca początkowo zwraca baczną uwagę na dźwignię zmiany biegów, sprawdzając czy włączył właściwe przełożenie. Przypomina sobie schemat biegów, porównuje z rysunkiem na gałce i tak dalej. Z czasem porównuje obroty silnika na obrotomierzu z położeniem dźwigni zmiany biegów, zauważa dźwięk silnika zbyt wysoki lub niski. Dostrzega (widoczny w nowszych typach samochodów) wskaźnik zredukuj lub podwyższ bieg. Z czasem stosuje swoją wiedzę nawykowo nie myśląc o tym, że w ogóle obsługuje dźwignię zmiany biegów. Wynikiem tego rodzaju zautomatyzowanej kompetencji będzie płynna, bezpieczna jazda oraz niskie zużycie paliwa świadczące o prawidłowym wykorzystaniu biegów.

Polecane firmy szkoleniowe:

Coaching szkolenia

Coaching - literatura

Poniżej przedstawiamy literaturę obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych tematyką coachingu.

Coaching i mentoring w praktyce

Kontakt:

Jeżeli masz pytania związane z coachingiem, serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego .

Kontakt

Jeżeli masz pytania odnośnie coachingu zapraszamy do kontaktu z nami.

tel. +48 667 951 750

Copyright

2017 © Copyright by coachingdao.pl. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.