Ekonomia

Inwestycje: 5 sposobów na powiększenie swoich oszczędności

Autor Krystyna Pawłowska
Krystyna Pawłowska21.05.20245 min.
Inwestycje: 5 sposobów na powiększenie swoich oszczędności

Każdy z nas chce zbierać jak najwięcej możliwych środków finansowych, gdyż w ten sposób jesteśmy sobie w stanie po prostu zagwarantować wyższy standard życia oraz lepszą przyszłość. Nikogo oczywiście nie zdziwi w związku z tym fakt, że jednym z kluczowych kroków w celu pomnażania swojego kapitału jest inwestowanie w rozsądny sposób. Nie jest to jednak łatwe zadanie, dlatego każdy powinien do tego podchodzić odpowiedzialnie.

W pierwszej kolejności powinniśmy określić, jaki poziom ryzyka finansowego jesteśmy w stanie znieść. Niektórzy są bowiem stworzeni do tego, aby podejmować bardziej ryzykowne działania, podczas gdy inni będa woleli niższe potencjalne zwroty, ale za to wyższe bezpieczeństwo. Zarówno jeden, jak i drugi profil inwestora może zostać skutecznie zaspokojony w dzisiejszym świecie, dlatego poniżej przedstawiamy wam 5 opcji, które sprawdzą się zarówno dla fanów bardziej, jak i mniej ryzykownych rozwiązań.

Rozsądne uprawianie hazardu

Zacznijmy od jednego z tych działań, które będziemy w stanie w pewnym stopniu kontrolować za sprawą naszych umiejętności. Oczywiście w tym zakresie bardzo istotne będzie stawianie na gry hazardowe w odpowiedni sposób, aby umożliwić sobie wygrywanie pieniędzy w kasynie. Jeśli nie chcemy od razu wpłacać swoich środków, można skorzystać z aktualnych bonusów bez depozytu, które pozwalają na wypróbowanie kasyna bez ryzyka. Nie zalecamy w tym zakresie sięganie po automaty online, jeśli nie lubimy losowości, gdyż rozgrywka zapewniana przez tego rodzaju gry nie może być kontrolowana przez gracza.

W przypadku hazardu zdecydowanie najlepszym posunięciem będzie podjęcie decyzji o spędzaniu czasu na grach z elementami strategii, które to tylko częściowo są losowe. Bez wątpienia najlepszym przykładem jest w tym zakresie poker, w którym umiejętności samego gracza odgrywają najważniejszą rolę.

Gracz będzie musiał poznać strategie, zastosować odpowiednią taktykę w zależności od sytuacji na stole, a do tego będzie musiał podejmować optymalne decyzje, aby pomnożyć swój kapitał. Warto w tym zakresie zwrócić uwagę także na bakarat albo bardzo popularny w kasynach internetowych blackjack.

Kryptowaluty

Dla osób, które nie boją się większej dawki ryzyka, kryptowaluty mogą okazać się rzeczywiście najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. Główną cechą inwestowania w kryptowaluty jest to, że odznaczają się one sporą gwałtownością oraz nieprzewidywalnością. W rzeczywistości jednak można zauważyć pewien trend, według którego kryptowaluty cyklicznie zyskują oraz tracą na wartości. Tego rodzaju cykle powtarzają się co kilka lat. Najczęstszym celem inwestorów są takie kryptowaluty jak:

 • Bitcoin,
 • Ethereum,
 • Litecoin,
 • Dogecoin,
 • Cardano,
 • Solana,
 • XRP,
 • Avalanche.

Celem inwestora będzie w tym przypadku dokonanie zakupu kryptowaluty w momencie, gdy jest ona w dołku. Następnie będzie trzeba odczekać pewną ilość czasu, aż dojdzie do momentu, w którym dana kryptowaluta zyska na wartości. W tym zakresie możemy jeszcze bardziej zwiększyć poziom ryzyka oraz potencjalnych zwrotów poprzez stawianie na mało popularne altcoiny. Inwestowanie w Bitcoina albo Ethereum odznacza się bowiem najbardziej stabilnym poziomem ryzyka.

Fundusze inwestycyjne

Dla osób zainteresowanych rzeczywiście interesującym sposobem na inwestowanie swoich pieniędzy dobrym pomysłem będzie skierowanie swojego wzroku w stronę funduszy inwestycyjnych. Nierzadko łatwo można zyskać do nich dostęp z uwagi na fakt, że banki internetowe często w Polsce udostępniają ofertę funduszy inwestycyjnych dla swoich klientów. W związku z tym każdy może stosunkowo łatwo wejść do tego świata, choć trzeba najpierw dowiedzieć się nieco więcej ogólnie o funduszach oraz o konkretnym funduszu,w który będziemy chcieli zainwestować.

W związku z funduszami inwestycyjnymi warto wiedzieć przede wszystkim to, że odznaczają się one poziomem ryzyka określanym od 1 do 7. Im wyższy poziom ryzyka, tym większe stają się potencjalne zyski, ale też ryzyko utraty pieniędzy znacząco wzrasta. W przypadku funduszy inwestycyjnych często celem inwestorów jest wybranie takiej opcji, która zapewni zarobek na poziomie kilku punktów procentowych większy, niż lokata bankowa. Zapewnić mogą to w miarę pewnie fundusze na poziomie ryzyka od 1 do 3.

Akcje

Oczywiście jednym z najczęściej wspomnianych sposobów na zainwestowanie swoich pieniędzy jest zainteresowanie się giełdą akcji. Tutaj oczywiście niezbędne będzie zebranie odpowiedniej dawki wiedzy na temat konkretnych akcji, zanim przejdziemy do zainwestowania. Warto w związku z tym wiedzieć, że bardzo dużo zależy tutaj od czystych spekulacji. Dlatego nigdy nie możemy być pewni co do tego, że rzeczywiście uda nam się zyskać zwrot pieniędzy na takim poziomie, jaki nas satysfakcjonuje.

Nie zmienia to jednocześnie faktu, że istnieją zarówno bardziej, jak i mniej ryzykowne akcje, w które to będziemy mogli zainwestować. Wymaga to jednak pewnej dawki fachowej wiedzy, aby być w stanie skutecznie ocenić, które akcje mogą być dla nas opłacalne. Jest to więc opcja dla osób, które posiadają odpowiednią wiedzę lub współpracują ze specjalistami.

Obligacje skarbowe

Jeśli interesuje nas bezpieczny zysk w skali rocznej na poziomie większym niż lokaty bankowe, dobrze będzie też zwrócić uwagę na obligacje skarbowe. Oczywiście warunkiem jest to, aby obligacje wykazywały rzeczywiście zadowalający procent zwrotu, który to często jest uzależniony od WIBOR albo od stopy referencyjnej NBP.

Osoby zainteresowane obligacjami skarbowymi będą mogły inwestować przez okres kilku miesięcy, roku, kilku lat aż do 10 lat. Istnieje opcja wcześniejszego wykupu obligacji, a do tego osoba zainteresowana będzie mogła też zdecydować się na wykup obligacji indeksowanych inflacją. Ogólnie są uważane za bardzo bezpieczne, gdyż stoi za nimi państwo.

Więc, wprowadzenie odpowiedniej dyscypliny i zrozumienie ryzyka oraz potencjalnych korzyści jest kluczowe niezależnie od wybranej formy inwestowania. Zarówno inwestowanie w kryptowaluty, fundusze inwestycyjne, akcje, jak i obligacje skarbowe mogą być skutecznymi narzędziami pomnażania kapitału, pod warunkiem dokładnego zrozumienia zasad i ryzyka z nimi związanych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pełne Szkolenia Life Coachingu z Hipnozą bez Transu - Prowadzenie Coachingu Life
 2. Co to znaczy blokada na koncie bankowym? Procedura odblokowania
 3. Bezpieczeństwo dzieci w Internecie - porady dla rodziców
 4. Wyliczanie wynagrodzenia - krok po kroku
 5. Ustawa o PIT - Najważniejsze zasady opodatkowania
Autor Krystyna Pawłowska
Krystyna Pawłowska

Jestem dietetyczką i trenerką personalną z 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w doborze suplementów w zależności od celu treningowego i trybu życia. Moim celem jest edukacja w zakresie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, aby każdy mógł cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły