Filmy

Zmierzch: romans w świecie wampirów

Autor Kinga Górecka
Kinga Górecka28.12.20236 min.
Zmierzch: romans w świecie wampirów

Zmierzch opowiada historię zwyczajnej nastolatki Belli Swan, która przeprowadza się do małego miasteczka Forks i tam poznaje tajemniczego Edwarda Cullena. Okazuje się, że Edward oraz jego adoptowane rodzeństwo to wampiry, które żywią się zwierzęcą krwią i ukrywają swój sekret przed ludźmi. Między Bellą i Edwardem rodzi się głębokie uczucie, ale ich związek nie będzie łatwy. Bella musi stawić czoła niebezpieczeństwom ze świata wampirów, by móc być z ukochanym.

Kluczowe wnioski:

  • Zmierzch opowiada o trudnej miłości między zwyczajną dziewczyną a tajemniczym wampirem.
  • Bella Swan przeprowadza się do Forks i tam poznaje nieśmiertelnego Edwarda Cullena.
  • Rodzina Cullenów to wampiry, które żywią się krwią zwierząt i ukrywają swój sekret.
  • Między Bellą a Edwardem rodzi się głębokie uczucie, mimo że on jest wampirem.
  • Bella stawia czoła niebezpieczeństwom, by móc być z ukochanym Edwardem.

Kiedy Bella spotyka Edwarda - początek niezwykłej historii

Wszystko zaczęło się, gdy 17-letnia Bella Swan przeprowadziła się do małego miasteczka Forks, by zamieszkać ze swoim ojcem. Już pierwszego dnia w nowej szkole jej uwagę przykuł Edward Cullen - przystojny, ale też bardzo tajemniczy chłopak.

Bella od razu wyczuła w nim coś niezwykłego. Edward był bardzo blady, unikał słońca i nigdy nic nie jadł w szkole. Gdy pewnego razu ocalił Bellę przed rozpędzonym samochodem, stało się jasne, że ma nadludzkie zdolności.

Prawda o rodzinie Cullenów

Z czasem Bella odkryła straszną tajemnicę - Edward i cała jego adoptowana rodzina byli wampirami! Żywili się jednak nie ludzką, a zwierzęcą krwią. Dlatego mogli bezpiecznie funkcjonować wśród ludzi, ukrywając swoją prawdziwą naturę.

Mimo początkowego strachu, Bella coraz bardziej zbliżała się do Edwarda. Ich uczucie rosło z dnia na dzień, choć on ostrzegał, że związek z wampirem może być bardzo niebezpieczny.

Niebezpieczny romans z wampirem

Bella postanowiła jednak podjąć ryzyko. Zauroczona tajemniczym, przystojnym i niezwykle uczuciowym Edwardem związała się z nim mimo niebezpieczeństw ze strony nie tylko jego, ale i innych wampirów.

Wampiry bowiem, zwłaszcza te żywiące się ludzką krwią, były dużym zagrożeniem. Szczególnie niebezpieczny okazał się James - dziki wampir polujący na Bellę i pragnący kosztować jej krwi.

Ocalenie Belli

Rodzina Cullenów stanęła jednak na wysokości zadania i obroniła Bellę przed Jamesem. Edward musiał nawet wysysać z niej truciznę, by uratować jej życie. Starcie z Jamesem jeszcze bardziej ich do siebie zbliżyło.

James nie był jednak jedynym zagrożeniem. Przez cały czas Bella żyła w niebezpiecznym świecie, w którym nawet miłość mogła okazać się śmiertelna.

Zmierzch - ukryty świat wampirów w Forks

Małe miasteczko Forks, do którego przeprowadziła się Bella, skrywało wiele mrocznych tajemnic. Okazało się bowiem, że wampiry żyły tu ukryte przez lata. Nikt z mieszkańców nie zdawał sobie z tego sprawy.

Nie tylko Cullenowie stworzyli tu swoją bazę. Również tubylcze plemię Quileute od pokoleń pilnowało, by żadne niebezpieczne istoty nie zagroziły ludziom. A gdy tak się działo - eliminowało zagrożenie.

Tajemnica Quileutów

Plemię Quileute posiadało bowiem swoją własną mroczną tajemnicę. Otóż niektórzy z nich potrafili przekształcać się w wilki! To pozwalało im stawić czoła wampirom i chronić ludzi.

Gdy więc Cullenowie złamali pakt i zbliżyli się do Belli, plemię było gotowe do walki. Na szczęście doszło do porozumienia między rodzinami, a Bella okazała się łącznikiem między oboma światami.

Zmierzch - poświęcenie Belli dla nieśmiertelnej miłości

Zobacz zdjęcia z planu Sagi Zmierzch [POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI] - naEKRANIE.pl

Zmierzch film online to przede wszystkim historia wielkiej, choć tragicznej miłości między Bellą a Edwardem. Bella wie, że jej ukochany jest niebezpieczny i może z łatwością zabić ją lub zamienić w wampira. On z kolei desperacko pragnie uchronić ją przed losem potępionego.

Oboje są jednak gotowi na największe poświęcenia, by tylko być razem. Bella pragnie wieczności u boku ukochanego, choć oznacza to śmierć jej człowieczeństwa. Czy ich miłość przetrwa?

Nie obchodzi mnie, czym jesteś... Chcę być z tobą. Na zawsze.

Ostateczny wybór

W finale sagi Bella staje przed ostatecznym wyborem - albo zostanie wampirem, by wiecznie kochać Edwarda, albo pozostanie człowiekiem, tracąc go na zawsze. Wybiera miłość i nieśmiertelność, choć wiąże się to z wielkim cierpieniem przy przemianie.

Jej poświęcenie zostaje jednak sowicie nagrodzone. Odtąd może bez obaw kochać Edwarda i razem z nim przeżyć wieczność. Ich burzliwa, pełna dramatów historia dobiega szczęśliwego zakończenia.

Zmierzch: ostateczna konfrontacja Belli z Jamesem

James to bezwzględny i sadystyczny wampir żądny ludzkiej krwi, który zapragnął upolować Bellę. Nie cofnął się nawet przed podstępem i porwaniem jej matki, by w ten sposób zwabić Bellę w pułapkę.

W finale pierwszej części Zmierzchu dochodzi do ostatecznej, dramatycznej konfrontacji Belli z Jamesem. Bella wie, że tylko poświęcając się może uratować matkę. James jest jednak zbyt silny i niemal zabija dziewczynę.

James Sadystyczny łowca ludzi, chce upolować Bellę
Edward Cullen Kocha Bellę, gotów zaryzykować wszystko by ją uratować

Na szczęście w ostatniej chwili pojawia się Edward i reszta Cullenów. Pokonują Jamesa, a Edward ratuje życie Belli, wysysając z niej truciznę. Tym samym udowadnia, jak wiele jest w stanie poświęcić dla ukochanej.

Starcie z Jamesem jeszcze mocniej jednoczy parę bohaterów i pokazuje siłę ich uczucia. Gotowi są dla siebie na wszystko, nawet mierzenie się z niebezpiecznymi wampirami.

Podsumowanie

Saga "Zmierzch" opowiada niezwykłą historię miłosną 17-letniej Belli i tajemniczego wampira Edwarda. Bella przeprowadza się do małego miasteczka Forks, gdzie poznaje przystojnego, ale dziwnego ucznia ze swojej nowej szkoły. Edward Cullen okazuje się być wampirem, który wraz ze swoją adoptowaną rodziną odżywia się krwią zwierząt, a nie ludzi. Między Bellą i Edwardem rodzi się głęboka więź, choć on ostrzega, że jako wampir jest dla niej bardzo niebezpieczny. Bella jednak nie cofa się i postanawia walczyć o ich miłość, stawiając czoła nie tylko jemu, ale też wrogim wampirom żądnym jej krwi.

Ekranizacja książek zebrała liczne grono fanów na całym świecie. W rolach głównych wystąpili Kristen Stewart jako Bella Swan oraz Robert Pattinson jako Edward Cullen. Pierwszy film pt. "Zmierzch" można obejrzeć w większości platform streamingowych, takich jak Netflix, HBO Max czy Amazon Prime. Kontynuacje przygód Belli i Edwarda noszą tytuły "Księżyc w nowiu", "Zaćmienie" oraz "Przed świtem".

Saga "Zmierzch" zdobyła status kultowej, choć kontrowersyjnej historii, łączącej wątki obyczajowe z elementami fantasy. Produkcje filmowe zebrały mieszane recenzje krytyków, którzy chwalili chemię na ekranie głównych aktorów, ale krytykowali naiwność i banał fabuły. Filmy przyciągnęły jednak setki milionów widzów na całym świecie, a odtwórcy głównych ról stali się prawdziwymi gwiazdami.

"Zmierzch" to z pewnością warta poznania opowieść, która wciąga i emocjonuje, choć trzeba pamiętać, że jest bardziej baśnią niż poważną historią. Jeśli ktoś lubi wampiry, romanse i nie boi się charakterystycznej dla gatunku young adult melodramatyczności, powinien dać szansę sagi o Belli i Edwardzie.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Pełne Szkolenia Life Coachingu z Hipnozą bez Transu - Prowadzenie Coachingu Life
  2. Umowy cywilnoprawne - wszystko, co musisz wiedzieć
  3. Prośba o zmianę godzin pracy - Wniosek o zmianę godzin pracy wzór
  4. Zabezpieczenie Potrzeb Rodziny - Pozew o Zaspokojenie Potrzeb Rodziny Wzór
  5. Wzór podania o staż w urzędzie miasta

Udostępnij post

Napisz komentarz