Praca

Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy wzór - formularz PDF

Autor Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak09.01.20247 min.
Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy wzór - formularz PDF

Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy wzór to dokument, który należy złożyć, gdy zgubimy oryginał świadectwa pracy. Dzięki niemu możemy ubiegać się o wydanie jego duplikatu. W artykule wyjaśnimy, jak prawidłowo wypełnić formularz wniosku, gdzie go złożyć i jakie dane musi zawierać. Przedstawimy również gotowy do pobrania wzór wniosku w formacie PDF.

Kluczowe wnioski:
 • Wniosek o duplikat świadectwa pracy składa się w macierzystym zakładzie pracy
 • Należy podać w nim swoje dane osobowe oraz informacje o zatrudnieniu
 • Do wniosku trzeba dołączyć dowód opłaty skarbowej
 • Pracodawca ma 7 dni na wydanie duplikatu świadectwa pracy
 • Wzór wniosku można pobrać z tego artykułu w formacie PDF

Jak pobrać wniosek o duplikat świadectwa pracy

Aby pobrać wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy wzór, nie musisz nigdzie wychodzić z domu. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową swojego urzędu pracy lub skorzystasz z gotowego formularza udostępnionego w tym artykule.

Urzędy pracy zazwyczaj publikują na swoich stronach przykładowe wzory różnych wniosków i podań, w tym również wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy pdf. Wystarczy więc:

 • wejść na stronę internetową urzędu pracy w Twoim mieście,
 • odnaleźć zakładkę „Wzory dokumentów” lub podobną,
 • znaleźć i pobrać wzór duplikatu świadectwa pracy pdf.

Jeśli jednak nie możesz znaleźć odpowiedniego formularza na stronie urzędu lub wolisz mieć pewność, że korzystasz z aktualnego wzoru, pobierz gotowy formularz załączony w tym artykule. Znajdziesz go na samym dole strony w formacie PDF. Wystarczy kliknąć w link, a wniosek automatycznie pobierze się na Twój komputer lub urządzenie mobilne.

Gdzie jeszcze można znaleźć wzór wniosku

Oprócz urzędu pracy, wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy pdf możesz również znaleźć na niektórych portalach z bezpłatnymi formularzami urzędowymi. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazy takie jak:

 • wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy
 • wzór wniosku o duplikat świadectwa pracy

Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, czy korzystasz z aktualnego formularza. Przepisy w tym zakresie czasami ulegają zmianom i starsze wersje mogą być niekompletne.

Jak wypełnić wniosek o duplikat świadectwa pracy

Wypełnianie wniosku o wydanie duplikatu świadectwa pracy wzór jest bardzo proste. Formularz składa się z dwóch części. W pierwszej podajesz swoje dane osobowe, a w drugiej - informacje o dotychczasowym zatrudnieniu.

Dane osobowe we wniosku

W części dotyczącej danych osobowych musisz wpisać:

 • imię (imiona) i nazwisko,
 • datę urodzenia,
 • miejsce zamieszkania,
 • numer PESEL.

To podstawowe informacje identyfikujące Ciebie jako pracownika. Ich podanie jest obowiązkowe.

Informacje o zatrudnieniu

Następnie przechodzimy do punktu, w którym trzeba opisać swoje zatrudnienie. Tu musisz wpisać:

 • okres zatrudnienia u danego pracodawcy,
 • stanowisko,
 • wynagrodzenie,
 • powód ubiegania się o duplikat.

Dane te pozwolą pracodawcy zweryfikować Twoją tożsamość i historię zatrudnienia. Na tej podstawie zostanie wydany duplikat świadectwa pracy.

Czytaj więcej: Jak Obliczyć Wynagrodzenie za Godziny Nadliczbowe: Przykład, Wyliczenie Stawki i Rozliczenie Nadgodzin

Gdzie złożyć wniosek o wydanie duplikatu świadectwa

Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy wzór należy złożyć w dziale kadr lub u pracodawcy, z którym rozwiązaliśmy umowę o pracę. To właśnie on jest odpowiedzialny za wydanie duplikatu.

Wnioski o wydanie duplikatów świadectw pracy z poprzednich lat pracy można składać w urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się o wydanie duplikatu.

Co istotne, aby otrzymać duplikat świadectwa od byłego już pracodawcy, nie musisz osobiście fatygować się do jego siedziby. Możesz zeskanować lub sfotografować wypełniony wniosek i przesłać go mailem albo pocztą tradycyjną.

Z kolei jeśli chodzi o ubieganie się o wcześniejsze świadectwa (np. po zakładach pracy, które zakończyły działalność), wtedy udaj się do lokalnego urzędu pracy.

Wzór wniosku o duplikat świadectwa do pobrania

Poniżej zamieszczamy gotowy formularz wniosku o wydanie duplikatu świadectwa pracy pdf, który możesz pobrać zupełnie za darmo. Jest to urzędowy formularz udostępniany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Aby pobrać wzór wniosku, kliknij w tym miejscu.

Wzór zapisze się automatycznie na Twoim urządzeniu w formacie PDF. Następnie możesz go swobodnie wydrukować i wypełnić ręcznie lub od razu na komputerze.

Kiedy można ubiegać się o wydanie duplikatu świadectwa

Z wnioskiem o wydanie duplikatu świadectwa pracy zgłaszamy się zazwyczaj wtedy, gdy zagubimy oryginał dokumentu. Jednak duplikat świadectwa przysługuje nam także w innych przypadkach:

 • zniszczenia świadectwa (np. wskutek pożaru mieszkania, zalania wodą),
 • kradzieży świadectwa pracy,
 • zmiany danych osobowych pracownika (np. po zawarciu małżeństwa).

Tak długo, jak dysponujemy oryginalnym dokumentem świadectwa pracy, nie możemy starać się o wydanie jego duplikatu. Jest on przewidziany wyłącznie na wypadek utraty oryginału z różnych przyczyn.

Jakie dane wpisać we wniosku o duplikat świadectwa pracy

Aby otrzymać prawidłowo wypełniony duplikat świadectwa pracy, musimy podać w wniosku komplet niezbędnych informacji, czyli:

imię (imiona) i nazwisko Należy wpisać aktualne imię/imiona i nazwisko wnioskodawcy
datę urodzenia Podajemy pełną datę urodzenia w formacie dd-mm-rrrr
miejsce zamieszkania Wpisujemy nasz aktualny adres zamieszkania wraz z kodem pocztowym
numer PESEL PESEL jest niezbędny do weryfikacji tożsamości
okres zatrudnienia Daty rozpoczęcia i zakończenia pracy u danego pracodawcy
stanowisko Podać ostatnie lub wszystkie zajmowane stanowiska
wynagrodzenie Ostatnio otrzymywane lub średnie miesięczne wynagrodzenie
powód ubiegania się o duplikat Np. zagubienie, zniszczenie oryginału świadectwa

Podane we wniosku informacje muszą być zgodne ze stanem rzeczywistym. W przeciwnym razie pracodawca ma prawo odmówić wydania duplikatu świadectwa pracy.

Podsumowanie

W artykule dowiedzieliśmy się, skąd pobrać wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy wzór i jak go wypełnić krok po kroku. Okazuje się, że formularz wniosku jest dostępny zarówno na stronach internetowych urzędów pracy, jak i w gotowej do pobrania wersji PDF, którą można znaleźć w internecie. Podanie danych osobowych i informacji o zatrudnieniu pozwala w prosty sposób uzyskać duplikat zagubionego świadectwa pracy.

Przedstawiono również szczegółowy opis miejsc oraz sytuacji, w których należy złożyć wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy pdf. Wiemy już, że z takim wnioskiem zwracamy się do ostatniego pracodawcy (jeśli prowadzi nadal działalność) lub do urzędu pracy właściwego dla naszego miejsca zamieszkania lub pobytu.

Poznaliśmy także przesłanki, które uprawniają do starania się o duplikat świadectwa pracy. Należą do nich m.in. zagubienie, zniszczenie lub kradzież oryginalnego dokumentu. Dodatkowo w artykule zamieszczono gotowy wzór duplikatu świadectwa pracy pdf udostępniony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Całość powyższych informacji z pewnością pomoże sprawnie przejść przez procedurę pozyskania duplikatu świadectwa pracy, gdy z jakiś przyczyn utracimy oryginał tego ważnego dokumentu. Przytoczone przykłady i wskazówki ułatwią nam dopełnienie wszelkich formalności.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pełne Szkolenia Life Coachingu z Hipnozą bez Transu - Prowadzenie Coachingu Life
 2. Jak napisać ważny testament: porady i wskazówki
 3. Prośba o zmianę godzin pracy - Wniosek o zmianę godzin pracy wzór
 4. Zabezpieczenie Potrzeb Rodziny - Pozew o Zaspokojenie Potrzeb Rodziny Wzór
 5. Zgoda rodziców na pracę małoletniego - wzór zgody i wymogi

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Wzór podania o pracę w formacie Word i PDF
PracaWzór podania o pracę w formacie Word i PDF

Podanie o pracę wzór Word - pobierz gotowy szablon dokumentu aplikacyjnego w edytorze tekstu Word. Dowiedz się jak przygotować profesjonalne podanie - jakie informacje zawrzeć, jak sformatować i uzupełnić o załączniki.