Praca

Wzór wniosku o elastyczny i ruchomy czas pracy - przykłady i szczegółowe wytyczne

Autor Krystyna Pawłowska
Krystyna Pawłowska29.11.20236 min.
Wzór wniosku o elastyczny i ruchomy czas pracy - przykłady i szczegółowe wytyczne

Wniosek o elastyczny czas pracy wzór to dokument, który pracownik składa do pracodawcy, aby uzyskać zgodę na indywidualny, bardziej dostosowany do swoich potrzeb harmonogram pracy. Najczęściej dotyczy to możliwości późniejszego przychodzenia do biura, wcześniejszego wychodzenia lub też łączenia pracy w biurze ze zdalną. Swoboda w ustalaniu godzin i organizacji pracy może znacząco ułatwić pogodzenie obowiązków zawodowych z prywatnymi. Istotne jest jednak odpowiednie umotywowanie takiego wniosku i zaproponowanie rozwiązania korzystnego dla obu stron.

Kluczowe wnioski:
 • Elastyczny czas pracy ułatwia godzenie życia zawodowego z prywatnym
 • We wniosku trzeba umotywować potrzebę większej elastyczności godzin pracy
 • Ważne jest także zaproponowanie rozwiązania korzystnego dla pracownika i pracodawcy
 • Należy wskazać, w jaki sposób elastyczny czas wpłynie pozytywnie na efektywność pracy
 • Pracodawca nie musi wyrazić zgody, ale warto spróbować uzyskać indywidualne ustępstwa

Jak napisać wniosek o elastyczny czas pracy

Wniosek o elastyczny czas pracy to formalny dokument, w którym pracownik zwraca się do pracodawcy z prośbą o możliwość indywidualnego ustalenia godzin pracy. Pisanie takiego wniosku nie jest skomplikowane, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Po pierwsze, we wniosku należy w jasny i rzeczowy sposób wytłumaczyć, na czym miałby polegać elastyczny czas pracy. Może to być na przykład: późniejsze przychodzenie do pracy i wcześniejsze wychodzenie, praca tylko w niektóre dni tygodnia, dzielenie etatu na pracę stacjonarną i zdalną itd.

Kolejna ważna rzecz to solidne umotywowanie takiego wniosku. Argumenty mogą dotyczyć na przykład ułatwienia pogodzenia pracy z życiem rodzinnym, dojazdami, nauką lub ważnymi obowiązkami opiekuńczymi. Pracodawca chętniej rozważy pozytywne wnioski osób, które dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków.

Co zawrzeć we wniosku o elastyczny czas?

We wniosku o elastyczny czas pracy powinny znaleźć się następujące informacje:

 • Proponowane godziny pracy i uzasadnienie tego wyboru
 • Okres, na jaki miałby obowiązywać elastyczny czas pracy
 • Zapewnienie, że elastyczny czas nie wpłynie negatywnie na wykonywanie obowiązków służbowych

Na końcu dobrze jest dodać grzecznościowe sformułowanie, że liczy się na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Tak przygotowany dokument można przekazać przełożonemu osobiście lub mailem.

Wzór wniosku o ruchomy czas pracy - przykład

Ruchomy czas pracy to szczególna forma elastycznego czasu pracy polegająca na tym, że godziny rozpoczynania i kończenia pracy mogą być zmienne z dnia na dzień. Oto przykładowy wzór wniosku o ruchomy czas pracy:

Data wniosku 29.11.2023
Imię, nazwisko, dział/stanowisko Jan Kowalski, Dział Marketingu, specjalista ds. social media
Treść wniosku Wnoszę o możliwość pracy w systemie ruchomego czasu pracy od 1 stycznia 2024 r. Godziny rozpoczynania pracy proponuję ustalić pomiędzy 8:00 a 10:00, a godziny jej kończenia pomiędzy 16:00 a 18:00. Gwarantuję wykonanie moich obowiązków służbowych w pełnym zakresie. Takie rozwiązanie pomoże mi lepiej zorganizować opiekę nad dzieckiem po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim.

Jak widać, taki wniosek powinien zawierać konkretne ramy czasowe wraz z krótkim uzasadnieniem. Ruchomy czas pracy przykłady parametrów mogą oczywiście być różne w zależności od preferencji i potrzeb pracownika.

Jak to działa w praktyce?

W praktyce ruchomy czas pracy wygląda tak, że pracownik każdego dnia pracy informuje przełożonego o godzinie rozpoczęcia i zakończenia dnia roboczego, wpisując te informacje na przykład w firmowym kalendarzu. Dzięki temu wszyscy współpracownicy i szef mają bieżącą wiedzę na temat jego dostępności. Nie oznacza to oczywiście braku możliwości umawiania się na konkretne spotkania w godzinach odbiegających od standardowych ram pracownika.

Ruchomy czas pracy to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie elastyczność i lubią mieć wpływ na organizację własnej pracy. Warto spróbować wystąpić o taką formę zatrudnienia!

Czytaj więcej: Jak Wypełnić Kwestionariusz Osobowy Kandydata do Pracy - Porady dla Pracowników i Zleceniobiorców

Jak uzasadnić wniosek o elastyczne godziny pracy

Uzasadnienie wniosku o bardziej elastyczny czas pracy jest kluczowe, aby przekonać pracodawcę do jego pozytywnego rozpatrzenia. Pracodawcy zależy przede wszystkim na tym, by zmiana nie wpłynęła negatywnie na obowiązki i wydajność pracownika.

Dlatego warto wykazać, że mimo większej swobody i elastyczności w ciągu dnia, tydzień czy miesiąca, nadal będziemy w stanie równie dobrze, a nawet lepiej, realizować powierzone nam zadania. Można na przykład zadeklarować gotowość do pozostawania dostępnym online w kluczowych godzinach albo umawiania się na ważne spotkania poza standardowymi godzinami.

Dobrym argumentem przemawiającym za elastycznością może być także to, że pozwoli nam ona na lepsze pogodzenie pracy z życiem prywatnym, co z kolei przełoży się na większą motywację i satysfakcję z pracy. Warto również zadeklarować, że nowe rozwiązanie tymczasowo przetestujemy, a po okresie próbnym możliwa będzie ocena, czy się sprawdza.

Kiedy pracodawca może odmówić elastycznego czasu

Wzór wniosku o elastyczny i ruchomy czas pracy - przykłady i szczegółowe wytyczne

Choć coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie elastycznych form pracy, to ostatecznie zgoda na takie rozwiązanie zależy od pracodawcy. W pewnych sytuacjach wniosek pracownika o bardziej indywidualny czas pracy może zostać odrzucony.

Do powodów odmowy należą na przykład:

 • Konieczność zapewnienia ciągłości działania firmy i dostępności pracowników dla klientów
 • Obawa przed zakłóceniem toku pracy zespołowej
 • Trwający okres bardzo intensywnej pracy, wymagający fizycznej obecności
 • Negatywne doświadczenia z elastycznym czasem pracy w przeszłości

Mimo odmowy ze strony pracodawcy, warto być otwartym na ponowną rozmowę w bardziej sprzyjających okolicznościach lub choćby tymczasowe, kompromisowe ustalenia.

Jakie są korzyści z elastycznego czasu pracy

Elastyczny czas pracy przynosi wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Pozwala lepiej zorganizować życie zawodowe z prywatnym, zwiększa motywację i satysfakcję pracowników oraz ogranicza ich absencję. Z badań wynika również, że elastyczność zwiększa wydajność i kreatywność.

Innymi zaletami elastycznego czasu pracy są:

 • Niższy poziom stresu i lepsze samopoczucie
 • Mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego
 • Lepsza koncentracja podczas pracy
 • Możliwość uniknięcia przeciążenia komunikacji miejskiej w godzinach szczytu

Coraz więcej firm dostrzega korzyści z elastycznych form pracy i decyduje się je wprowadzać. To rozwiązanie korzystne dla obu stron!

Najczęstsze pytania

Wniosek składa się w formie pisemnej do działu kadr. Powinien zawierać proponowany harmonogram pracy, okres obowiązywania oraz uzasadnienie. Pracodawca ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i udzielenie pisemnej odpowiedzi.

Najlepiej złożyć wniosek z wyprzedzeniem, np. miesiąc wcześniej, aby pracodawca miał czas na ewentualne konsultacje i przygotowanie zmian. Wniosek warto złożyć w momencie, gdy nie ma intensywnego okresu pracy.

Tak, pracodawca ma prawo odmówić, jeśli uzna, że elastyczny czas pracy zakłóci prawidłowe funkcjonowanie firmy. Może także zaproponować inne rozwiązanie, np. indywidualny rozkład czasu pracy.

Nie koniecznie. Elastyczny czas pracy może dotyczyć godzin przychodzenia i wychodzenia z biura. Praca zdalna to odrębna forma zatrudnienia, która też może mieć elastyczny charakter.

W standardowym modelu elastycznego czasu pracy ramy godzinowe ustala się na dłuższy czas, np. miesiąc. Częste, doraźne zmiany mogą utrudnić współpracę w zespole i kontakt z klientami.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 1.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pełne Szkolenia Life Coachingu z Hipnozą bez Transu - Prowadzenie Coachingu Life
 2. Co to znaczy blokada na koncie bankowym? Procedura odblokowania
 3. Biała lista VAT - jak zweryfikować kontrahenta online?
 4. Wypełnienie formularza Z-15A - wzór, jak wypełnić, druk 15A
 5. Podatek dochodowy - Jak obliczyć należną kwotę?
Autor Krystyna Pawłowska
Krystyna Pawłowska

Jestem dietetyczką i trenerką personalną z 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w doborze suplementów w zależności od celu treningowego i trybu życia. Moim celem jest edukacja w zakresie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, aby każdy mógł cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły