Praca

Jak efektywnie wpisać osiągnięcia w CV - Porady ekspertów na temat CV z Osiągnięciami

Autor Krystyna Pawłowska
Krystyna Pawłowska30.11.20237 min.
Jak efektywnie wpisać osiągnięcia w CV - Porady ekspertów na temat CV z Osiągnięciami

Cv osiągnięcia to kluczowy element życiorysu zawodowego, który pozwala wykazać kompetencje i sukcesy kandydata. Jednak wielu osobom sprawia trudność efektywne opisanie swoich dokonań. Często nie wiedzą jakie informacje umieścić, w jaki sposób sformatować, a nawet popełniają błędy traktując osiągnięcia zbyt skrótowo. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym eksperci HR dzielą się wskazówkami jak opisać osiągnięcia w CV. Dowiesz się m.in. dlaczego warto je zawrzeć, gdzie umieścić w CV i w jaki sposób sformatować. Znajdziesz też przykłady osiągnięć dla różnych stanowisk i branż.

Kluczowe wnioski:
 • Osiągnięcia pokazują Twoją wartość jako pracownika i zwiększają szanse na zdobycie wymarzonej pracy.
 • Umieszczaj osiągnięcia zarówno w części doświadczenie zawodowe, jak i w sekcji dodatkowe umiejętności.
 • Opisuj efekty swoich dokonań liczbowo tam, gdzie to możliwe.
 • Dobieraj przykłady osiągnięć pod kątem stanowiska, o które się ubiegasz.
 • Unikaj błędów, takich jak przesadne zawyżanie efektów lub chaotyczny opis.

Jak opisać osiągnięcia w CV

Cv osiągnięcia to jedna z najważniejszych sekcji życiorysu zawodowego. Dobra prezentacja Twoich sukcesów zwiększa szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Jednak wielu kandydatom sprawia trudność właściwe opisanie swoich dokonań. Nie wiedzą, które informacje umieścić, jak je sformatować, a czasem popełniają błędy traktując ten element zbyt pobieżnie.

Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym eksperci z działów HR dzielą się praktycznymi wskazówkami, jak w prosty i skuteczny sposób opisać osiągnięcia w CV. Dowiesz się m.in. dlaczego warto je zawrzeć, gdzie umieścić w CV i w jaki sposób sformatować. Znajdziesz też inspiracje w postaci przykładów osiągnięć dla różnych stanowisk i branż. Wskażemy również najczęstsze błędy, których należy unikać.

Dlaczego warto zawrzeć osiągnięcia w CV

Wielu kandydatów zastanawia się, czy warto zawracać sobie głowę opisywaniem osiągnięć w CV. Tymczasem jest to kluczowy element, który może zadecydować o powodzeniu aplikacji.

Osiągnięcia pokazują Twoją wartość jako pracownika - to twardy dowód na to, że posiadasz pożądane umiejętności i kompetencje. Tylko niewielki procent kandydatów prezentuje w CV konkretne sukcesy. Dzięki temu łatwiej się wyróżnisz.

Opis osiągnięć pozwala też lepiej dopasować CV do wymagań pracodawcy. Możesz wykazać, że masz doświadczenie w realizacji podobnych zadań do tych, które będziesz wykonywać na danym stanowisku.

W końcu, dobrze przedstawione dokonania zwiększają szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Stanowią konkretny „haczyk”, który wzbudzi zainteresowanie rekrutera.

Korzyści z umieszczenia osiągnięć w CV

 • Pokazujesz swoją wartość jako pracownika
 • Łatwiej dopasowujesz CV do wymagań pracodawcy
 • Zwiększasz szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną

Czytaj więcej: Odszkodowanie za Wypadek w Drodze z Pracy - Poznaj Twoje Prawa jako Pracownik

Gdzie umieścić osiągnięcia w CV

Gdzie konkretnie warto wpisać informacje o osiągnięciach w CV? Są dwa kluczowe miejsca.

Po pierwsze, możesz opisać swoje sukcesy i wyniki w ramach konkretnych doświadczeń zawodowych w sekcji „Doświadczenie”. Przy każdej pozycji, jaką zajmowałeś, warto wypunktować 1-3 najważniejsze osiągnięcia. Powinny one bezpośrednio wynikać z zakresu obowiązków na danym stanowisku.

Po drugie, osiągnięcia świetnie wpisują się w część CV „Dodatkowe umiejętności”. Tutaj możesz wypisać sukcesy niezwiązane bezpośrednio z konkretną pracą – np. z działalności pozazawodowej, nauki, wolontariatu. Dają szerszy obraz Twoich mocnych stron.

Doświadczenie zawodowe Sukcesy bezpośrednio związane z pracą na danym stanowisku
Dodatkowe umiejętności Osiągnięcia z działalności pozazawodowej prezentujące dodatkowe atuty

Jak sformatować osiągnięcia w CV

Jak efektywnie wpisać osiągnięcia w CV - Porady ekspertów na temat CV z Osiągnięciami

Skupmy się teraz na tym, w jaki sposób opisać osiągnięcia w CV. Warto stosować kilka sprawdzonych zasad, które sprawią, że Twoje dokonania będą wybrzmiewały jak najlepiej.

Stawiaj na liczby i konkrety

Cv z osiągnięciami powinno obfitować w twarde dane. Tam, gdzie to tylko możliwe, opisuj efekty swoich działań liczbowo. Dają one o wiele lepsze wrażenie niż ogólnikowe stwierdzenia. Zamiast więc pisać „Zwiększyłem sprzedaż w moim regionie”, lepiej wskazać „Zwiększyłem sprzedaż w moim regionie z 200 tys. do 350 tys. rocznie”.

Liczby są też przydatne przy innego rodzaju osiągnięciach – możesz np. podkreślić, że Twoje działania marketingowe zwiększyły zasięg firmy z 10 tys. do 30 tys. followersów w mediach społecznościowych.

Stosuj przykłady z życia

Suchy, urzędowy język rzadko kiedy działa na wyobraźnię. Dlatego warto przeplatać twarde dane z autentycznymi przykładami z Twojego doświadczenia zawodowego. Zamiast ogólnie stwierdzać „poprawiłem obsługę klienta”, opisz konkretną sytuację: „Kiedy pracowałem w sklepie X, stworzyłem zespół szybkiego reagowania na skargi klientów. Dzięki temu czas odpowiedzi na reklamację skrócił się z 1 tygodnia do 1 dnia.”.

Takie case study bardzo pomagają ocenić Twoje kompetencje i są łatwiejsze do zapamiętania dla rekrutera.

Przykłady osiągnięć do CV dla różnych stanowisk

Osiągnięcia w cv powinny być dostosowane do branży i stanowiska. Co innego przekona pracodawcę przy rekrutacji na stanowisko specjalisty ds. marketingu, a co innego przy wyborze menedżera sprzedaży. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie najlepszych przykładów osiągnięć w podziale na popularne stanowiska.

Sprzedawca / Przedstawiciel handlowy

 • Przekroczenie założonego planu sprzedaży o 15%
 • Pozyskanie 15 nowych klientów w ciągu pół roku
 • Zdobycie nagrody dla najlepszego przedstawiciela handlowego w firmie

Specjalista ds. marketingu / Social media

 • Zorganizowanie kampanii, która zwiększyła rozpoznawalność marki o 30%
 • Stworzenie profili w mediach społecznościowych i pozyskanie 2000 obserwujących w 2 miesiące
 • Przygotowanie autorskiej strategii content marketingowej

Warta podkreślenia jest też aktywność pozazawodowa – prowadzenie popularnego bloga tematycznego, udział w konferencjach branżowych czy autorskie publikacje to dodatkowy atut.

Błędy przy opisywaniu osiągnięć w CV

Na koniec kilka słów o tym, czego zdecydowanie należy unikać, formułując zapis o osiągnięciach w CV. Niestaranny lub nieuczciwy opis może zdyskwalifikować Cię w oczach pracodawcy.

Najczęstsze błędy to:

 • Przesadne zawyżanie efektów swoich działań – jeśli osiągnięcia nie będą poparte twardymi danymi, łatwo o zarzut kłamstwa
 • Chaotyczny i zbyt rozwlekły opis - osiągnięcia muszą być opisane w sposób klarowny i zwięzły
 • Brak konkretnych liczb – jeśli zabraknie twardych danych, Twoje dokonania mogą zabrzmieć mało wiarygodnie
 • Niedopasowanie osiągnięć do stanowiska – w CV podaj tylko takie sukcesy, które będą istotne z punktu widzenia pracodawcy

Mając na uwadze powyższe wskazówki i typowe błędy, na pewno uda Ci się stworzyć część CV z osiągnięciami, która zrobi dobrą robotę! Powodzenia!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pełne Szkolenia Life Coachingu z Hipnozą bez Transu - Prowadzenie Coachingu Life
 2. Biała lista VAT - jak zweryfikować kontrahenta online?
 3. Wypełnienie formularza Z-15A - wzór, jak wypełnić, druk 15A
 4. Podatek dochodowy - Jak obliczyć należną kwotę?
 5. Oświadczenie o zmianie miejsca zamieszkania - Wzór oświadczenia i procedura
Autor Krystyna Pawłowska
Krystyna Pawłowska

Jestem dietetyczką i trenerką personalną z 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w doborze suplementów w zależności od celu treningowego i trybu życia. Moim celem jest edukacja w zakresie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, aby każdy mógł cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły