Biznes

Jak radzić sobie z toksyczną osobą w pracy i unikać konfliktów z toksycznym współpracownikiem

Autor Kinga Górecka
Kinga Górecka29.11.20236 min.
Jak radzić sobie z toksyczną osobą w pracy i unikać konfliktów z toksycznym współpracownikiem

Toksyczna osoba w pracy może zatruwać życie współpracownikom przez wiele lat. Często ich zachowanie jest tak subtelne, że trudno je zweryfikować, a jednocześnie na tyle dotkliwe, by odcisnąć się na samopoczuciu i wydajności całego zespołu. Niniejszy artykuł pomoże ci rozpoznać typ toksycznej osoby w pracy, zareagować stosownie do sytuacji oraz chronić własny dobrostan. Poznasz skuteczne metody informowania pracodawcy, unikania konfliktów i radzenia sobie z trudnym współpracownikiem.

Kluczowe wnioski:
 • Toksyczni ludzie w pracy często nie zdają sobie sprawy ze swoich zachowań.
 • Najlepiej poinformować pracodawcę, gdy toksyczny pracownik przekracza granice.
 • Trzeba reagować stanowczo, lecz bez agresji i wulgaryzmów.
 • Konieczne jest zachowanie dystansu w codziennej relacji z taką osobą.
 • Ważna jest troska o własne samopoczucie psychiczne i zdrowie fizyczne.

Rozpoznać typ toksycznej osoby

Rozpoznanie typu toksycznej osoby w pracy jest kluczowe, aby właściwie zareagować i chronić siebie oraz innych współpracowników. Często toksyczni ludzie nie zdają sobie sprawy ze swoich zachowań i konieczna jest delikatna, lecz stanowcza interwencja.

Do najczęstszych typów toksycznych osób w pracy należą:

 • Oszust - kłamie, oszukuje i manipuluje innymi dla własnych korzyści.
 • Plotkarz - rozpowszechnia plotki i spiskowe teorie, siejąc nieufność w zespole.
 • Perfekcjonista - krytykuje i ocenia innych, stawiając zbyt wysokie wymagania.
 • Narcyz - uważa się za lepszego od innych, dąży do podziwu i uwielbienia.

Aby chronić zespół, toksycznego pracownika lub toksycznego współpracownika należy jak najszybciej rozpoznać i podjąć odpowiednie kroki interwencyjne u pracodawcy.

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Oto kilka wskazówek, jak rozpoznać toksyczną osobę w pracy:

- często krytykuje innych bez konstruktywnych sugestii
- rozpowszechnia nieprawdziwe plotki i teorie spiskowe
- dąży do konfliktów i kłótni zamiast szukać kompromisu

Jeśli ktoś regularnie wykazuje powyższe cechy, najprawdopodobniej mamy do czynienia z toksycznym pracownikiem. Warto wówczas ostrzec pracodawcę i monitorować sytuację, aby nie dopuścić do eskalacji problemu.

Informować pracodawcę o niewłaściwym zachowaniu

Kluczowym krokiem w radzeniu sobie z toksyczną osobą w pracy jest jak najszybsze poinformowanie pracodawcy lub przełożonego. Nie należy zwlekać z interwencją, gdyż toksyczna osoba może wyrządzić duże szkody w firmie.

Informując pracodawcę, należy przygotować się do rozmowy:

 • Zgromadź konkretne przykłady niewłaściwych zachowań
 • Przedstaw, w jaki sposób odbiło się to na pracy zespołu i TWOIM samopoczuciu
 • Zasugeruj możliwe rozwiązania, np. przeniesienie toksycznej osoby do innego działu

Pracodawca może nie zdawać sobie sprawy z problemu - Twoja interwencja pozwoli mu podjąć odpowiednie kroki i uchronić firmę przed większymi szkodami.

Poinformuj taktownie, lecz stanowczo

Informując szefa, zachowaj takt i szacunek do toksycznej osoby. Skup się na faktach i swoich odczuciach, unikając oceniania czy ataków personalnych. Pozwoli to pracodawcy podjąć obiektywną interwencję dla dobra wszystkich.

Czytaj więcej: Pasek z wypłaty: Wyjaśnienie skrótów, jak sprawdzić paski zarobkowe i inne kluczowe informacje

Zareagować proporcjonalnie na niewłaściwe zachowanie

Kluczem do radzenia sobie z toksycznym współpracownikiem jest proporcjonalna reakcja - stanowcza, lecz bez agresji i odwetu. Należy jasno wytyczyć granice i nie tolerować przekraczania ich, jednak bez odpowiadania pięknym za nadobne.

Najlepiej spokojnie oznajmić, że dane zachowanie jest nieodpowiednie i poprosić, aby więcej się nie powtórzyło. Ewentualnie odejść z rozmowy.

Można też spróbować subtelnych technik radzenia sobie, np. zadawania pytań - "Dlaczego tak uważasz?". Czasem pozwala to toksycznej osobie zrozumieć nieadekwatność swoich słów lub czynów.

Jeśli mimo stanowczej reakcji niewłaściwe zachowania nie ustają, konieczne będzie wsparcie pracodawcy - być może przeniesienie toksycznego pracownika do innego zespołu lub działu.

Unikać obraźliwych komentarzy i zaczepek

Jak radzić sobie z toksyczną osobą w pracy i unikać konfliktów z toksycznym współpracownikiem

Bardzo istotne w kontakcie z toksycznym współpracownikiem jest powstrzymanie się od odwetu - odpowiadania mu pięknym za nadobne poprzez wulgarne riposty czy złośliwe komentarze. To tylko pogarsza sytuację i może prowadzić do eskalacji konfliktu.

Zamiast tego, lepiej wyciszyć emocje przez głębokie oddechy, spacery czy rozmowy ze zaufanymi osobami. Ważne jest też dbanie o własne granice - asertywne, lecz nieagresywne określenie, co jest dla nas nieakceptowalne w kontaktach międzyludzkich.

Jak sobie radzić z przykrymi komentarzami?

Oto kilka technik radzenia sobie z toksycznymi uwagami, bez odpowiadania agresją:

 • Zmienić temat rozmowy lub grzecznie się wycofać
 • Zadać pytania w celu lepszego zrozumienia intencji
 • Stanowczo, lecz spokojnie zaznaczyć swoje granice

Dzięki temu nie da się wciągnąć w spiralę wzajemnych oskarżeń i obrażania się, chroniąc własny spokój ducha.

Zachować profesjonalny dystans w relacji

Aby bezpiecznie pracować z toksycznym kolegą lub szefem, trzeba wyznaczyć wyraźne granice w relacji - ograniczyć kontakt do niezbędnego minimum i skupić się ściśle na sprawach zawodowych.

Warto unikać zwierzeń osobistych, wspólnych lunchy czy pozazawodowych rozmów. Toksyczni ludzie często bezwiednie wykorzystują poznane słabości i problemy do ranienia lub szantażu emocjonalnego.

Zachowanie dystansu i koncentracja na celach czysto biznesowych pozwala zminimalizować ich szkodliwy wpływ i chronić własne samopoczucie.

Dbać o swoje dobrostan psychiczne i fizyczne

Praca z toksycznym kolegą niewątpliwie obniża komfort psychiczny i może odbijać się na zdrowiu. Dlatego tak istotne jest dbanie o własny dobrostan poprzez aktywności pozytywnie wpływające na samopoczucie.

Spędzanie czasu z życzliwymi przyjaciółmi, regularny odpoczynek, aktywność fizyczna, rozwijanie zainteresowań pozazawodowych - wszystko to pomoże zregenerować siły i uodpornić się na toksyczne zachowania niektórych współpracowników.

Troszcząc się o siebie, zyskujemy siłę, by stawić czoła trudnościom w pracy i wytrwać w niezbędnych działaniach mających na celu poprawę sytuacji całego zespołu.

Podsumowanie

Toksyczny pracownik lub współpracownik może zatruwać atmosferę w całym zespole. Należy szybko rozpoznać typ takiej osoby, by odpowiednio zareagować - przede wszystkim informując pracodawcę o problemie. Nie należy jednak zwlekać z interwencją ani tolerować niewłaściwych zachowań.

Kluczowe jest proporcjonalne reagowanie - stanowczo, lecz bez agresji czy wulgarnych odpowiedzi. Lepiej spokojnie wyznaczyć granice i ewentualnie wycofać się z rozmowy. Warto też zadawać pytania, aby zrozumieć intencje toksycznej osoby.

Dla bezpieczeństwa psychicznego należy ograniczyć kontakt z takim kolegą do niezbędnego minimum, skupiając się na kwestiach ściśle zawodowych. Ponadto konieczne jest dbanie o własny dobrostan poprzez aktywności relaksujące i przebywanie z życzliwymi ludźmi.

Dzięki temu można nie tylko zminimalizować szkodliwy wpływ toksycznej osoby, ale też zyskać siłę do wytrwania w działaniach mających na celu poprawę sytuacji w zespole. Pamiętajmy, że czasami wystarczy delikatna, ale zdecydowana interwencja, by pomóc toksycznemu pracownikowi zmienić swoje zachowanie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pełne Szkolenia Life Coachingu z Hipnozą bez Transu - Prowadzenie Coachingu Life
 2. Biała lista VAT - jak zweryfikować kontrahenta online?
 3. Wypełnienie formularza Z-15A - wzór, jak wypełnić, druk 15A
 4. Podatek dochodowy - Jak obliczyć należną kwotę?
 5. Oświadczenie o zmianie miejsca zamieszkania - Wzór oświadczenia i procedura

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły