Zawody

Zarobki nauczyciela przedszkola - ile zarabia nauczyciel w przedszkolu

Autor Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak28.01.20246 min.
Zarobki nauczyciela przedszkola - ile zarabia nauczyciel w przedszkolu

Zarobki nauczyciela przedszkola to temat, który interesuje wielu kandydatów do zawodu, ale także tych z długoletnim stażem. Wysokość pensji zależy od wielu czynników, między innymi posiadanego stopnia awansu zawodowego, stażu pracy czy wymiaru etatu. W niniejszym artykule przedstawimy, jak kształtują się zarobki nauczyciela na poszczególnych szczeblach awansu oraz ile może zarabiać osoba podejmująca pracę w przedszkolu.

Kluczowe wnioski:
 • Zarobki nauczyciela stażysty w przedszkolu wynoszą około 2400 zł brutto miesięcznie przy pełnym etacie.
 • Nauczyciel kontraktowy z 4-letnim stażem może liczyć na wynagrodzenie rzędu 3100 zł brutto miesięcznie.
 • Pensja nauczyciela mianowanego z 10-letnim stażem to około 3700 zł brutto miesięcznie.
 • Nauczyciel dyplomowany z 25-letnim stażem osiąga zarobki w wysokości około 4500 zł brutto miesięcznie.
 • Na zarobki wpływają także dodatki, nagrody i wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.

Zarobki nauczyciela stażysty

Nauczyciel stażysta to osoba, która dopiero rozpoczyna pracę w zawodzie. Zgodnie z przepisami, stażysta przez 9 miesięcy odbywa staż zawodowy pod okiem bardziej doświadczonego nauczyciela. Po tym czasie i zdaniu egzaminu może samodzielnie uczyć dzieci.

Zarobki nauczyciela stażysty są zależne przede wszystkim od wymiaru etatu. Przy pełnym, czyli 40-godzinnym tygodniu pracy, wynagrodzenie brutto wynosi ok. 2400 zł miesięcznie. Oznacza to ok. 1730 zł „na rękę” po potrąceniu składek ZUS i podatku.

Pensja stażysty rośnie wraz z każdym kolejnym rokiem pracy. Już po roku zatrudnienia przedszkole musi podnieść nauczycielowi wynagrodzenie o 4% w stosunku do początkowego.

Dodatki do pensji

Oprócz podstawowego wynagrodzenia, nauczyciel stażysta może liczyć na dodatki zwiększające całkowite zarobki. Są to m.in.:

 • dodatek za wysługę lat (wzrasta co roku, począwszy od 4% po 2 latach pracy),
 • dodatek motywacyjny (przyznawany za osiągnięcia w pracy),
 • dodatek funkcyjny (np. za bycie wychowawcą grupy).

Dodatki te mogą zwiększyć comiesięczne zarobki o kilkaset złotych brutto.

Wysokość wynagrodzenia nauczyciela kontraktowego

Nauczyciel kontraktowy to osoba ze stażem pracy od 2 do 5 lat. Po tym czasie nauczyciel stażysta awansuje na stopień nauczyciela kontraktowego, o ile spełni wymagane warunki, m.in. uzyska pozytywną ocenę dorobku zawodowego.

Zgodnie z przepisami, pensja nauczyciela kontraktowego rośnie z każdym kolejnym rokiem pracy o 6% w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego. Dla przykładu, nauczyciel kontraktowy ze stażem ok. 4 lat, przy pełnym pensum godzin, może zarobić ok. 3100 zł brutto miesięcznie.

Awans na nauczyciela mianowanego

By awansować na wyższy stopień, czyli nauczyciela mianowanego, trzeba przepracować na stanowisku nauczyciela kontraktowego co najmniej 4 lata. Ponadto konieczne jest uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej, złożonej z przedstawicieli organu prowadzącego, kuratora oświaty i związków zawodowych.

Staż pracy Wysokość pensji brutto
2 lata (nauczyciel stażysta) 2400 zł
4 lata (nauczyciel kontraktowy) 3100 zł

Czytaj więcej: Rozwijaj swoją karierę z HR owcy i hrowiec - Klucz do sukcesu w zarządzaniu ludźmi

Ile zarabia nauczyciel mianowany w przedszkolu

Nauczyciel mianowany to najliczniejsza grupa nauczycieli pracujących w przedszkolach. Są to osoby ze stażem od 5 do co najmniej 10 lat.

Zarobki nauczyciela mianowanego są wyższe niż na stopniach stażysty i kontraktowego. Przy pełnym etacie mianowany ze stażem ok. 10 lat może zarobić ok. 3700 zł brutto miesięcznie (czyli ok. 2700 zł netto).

Nauczyciel mianowany ma też wyższy dodatek za wysługę lat niż kontraktowy - np. po 10 latach pracy jest to już 15% wynagrodzenia zasadniczego.

Warto dodać, że zarobki mianowanego, podobnie jak na niższych stopniach awansu, rosną z każdym kolejnym rokiem pracy. Co roku przedszkole musi podnieść nauczycielowi pensję o 2%.

Awans na stopień nauczyciela dyplomowanego

Aby zostać nauczycielem dyplomowanym, trzeba mieć co najmniej stopień nauczyciela mianowanego i przepracować na tym stanowisku minimum 4 lata. Ponadto wymagane jest zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną.

Po uzyskaniu akceptacji komisji, nauczyciel mianowany awansuje na najwyższy stopień w zawodzie, czyli nauczyciela dyplomowanego. Jest to prestige i nobilitacja w środowisku oświatowym.

Dodatki do pensji nauczyciela dyplomowanego

Zarobki nauczyciela przedszkola - ile zarabia nauczyciel w przedszkolu

Najwyższe zarobki wśród nauczycieli przedszkoli osiągają nauczyciele dyplomowani. Ich wynagrodzenie rośnie z każdym kolejnym rokiem pracy o 2% w stosunku do dotychczasowej pensji zasadniczej.

Nauczyciel dyplomowany z 25-letnim stażem, przy pełnym etacie, może zarobić ok. 4500 zł brutto miesięcznie (czyli ok. 3300 zł netto). Do tego dochodzą spore dodatki, które znacząco podwyższają całkowite zarobki.

Najważniejsze dodatki dla nauczyciela dyplomowanego to:

 • dodatek za wysługę lat w wysokości 20% (po 20 latach pracy) lub nawet 35% (po 35 latach),
 • dodatek motywacyjny – średnio kilkaset złotych,
 • dodatki funkcyjne, np. za bycie dyrektorem przedszkola.

Łącznie z dodatkami pensja nauczyciela dyplomowanego może wynieść ponad 5000 zł brutto miesięcznie.

Wpływ stażu pracy na pensję nauczyciela

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zarobki każdego nauczyciela, niezależnie od stopnia awansu, jest długość stażu pracy. Im większy staż, tym wyższe wynagrodzenie zasadnicze.

We wszystkich stopniach awansu zawodowego, tj. od nauczyciela stażysty po dyplomowanego, z każdym kolejnym rokiem pracy przysługuje określona podwyżka pensji. Jest to z reguły 2-6% dotychczasowego wynagrodzenia zasadniczego.

Oprócz tego z biegiem lat rosną także dodatki, jak np. dodatek za wysługę lat czy motywacyjny. Dlatego im dłuższy staż pracy, tym atrakcyjniej kształtują się całkowite zarobki nauczyciela przedszkola.

Czynniki kształtujące wynagrodzenie nauczyciela

Na wysokość comiesięcznej pensji nauczyciela przedszkola wpływa wiele różnych czynników. Oprócz już wymienionych, jak stopień awansu, długość stażu i dodatki, są to także:

 • Wymiar etatu – im większa liczba godzin, tym wyższe zarobki,
 • Wielkość placówki – większe przedszkola oferują z reguły lepsze wynagrodzenie,
 • Lokalizacja – w dużych miastach pensje nauczycieli są wyższe niż na wsiach i w małych miejscowościach,
 • Dodatkowe zajęcia – np. zajęcia logopedyczne, gimnastyka korekcyjna itp. są dodatkowo płatne.

Podsumowując, zarobki nauczyciela przedszkola są zróżnicowane i zależą od wielu składowych. Najważniejsze z nich to staż pracy, stopień awansu zawodowego i posiadane dodatki.

Podsumowanie

Zarobki nauczycieli przedszkola są zróżnicowane i uzależnione od kilku podstawowych czynników. Najważniejsze z nich to posiadany stopień awansu zawodowego, długość stażu pracy i przysługujące dodatki do pensji. Im wyższy stopień, dłuższy staż i więcej dodatków, tym wyższe całkowite wynagrodzenie.

Nauczyciel stażysta, czyli początkujący, przy pełnym etacie zarabia ok. 2400 zł brutto miesięcznie. Nauczyciel dyplomowany ze stażem powyżej 25 lat może osiągnąć pensję rzędu 4500 zł brutto plus dodatki 500-1000 zł. Duży wpływ ma też wymiar etatu oraz wielkość i lokalizacja placówki.

W każdej ścieżce awansu zawodowego wynagrodzenie rośnie wraz z długością stażu pracy. Standardowo jest to wzrost o 2-6% rocznie w stosunku do dotychczasowej pensji zasadniczej. Rosną również coroczne dodatki, np. za wysługę lat czy motywacyjny.

Podsumowując, zarobki nauczyciela w przedszkolu mogą być bardzo zadowalające, zwłaszcza dla osób ze stażem i wysokimi dodatkami. Pensja brutto ponad 5000 zł miesięcznie nie jest niczym niezwykłym w przypadku doświadczonego nauczyciela dyplomowanego.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pełne Szkolenia Life Coachingu z Hipnozą bez Transu - Prowadzenie Coachingu Life
 2. Biała lista VAT - jak zweryfikować kontrahenta online?
 3. Wypełnienie formularza Z-15A - wzór, jak wypełnić, druk 15A
 4. Podatek dochodowy - Jak obliczyć należną kwotę?
 5. Tygodniowy odpoczynek kierowcy - Skrócony wzór i porady

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły