Rodzina

Wniosek o urlop na dziecko - 2 dni opieki nad dzieckiem oświadczenie, wniosek o urlop opiekuńczy

Autor Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak20.01.20245 min.
Wniosek o urlop na dziecko - 2 dni opieki nad dzieckiem oświadczenie, wniosek o urlop opiekuńczy

Wniosek o urlop na dziecko to dokument, który należy złożyć w pracy, aby otrzymać zwolnienie na opiekę nad dzieckiem. W artykule wyjaśnimy, kiedy i jak napisać wniosek, jakie dokumenty dołączyć, ile trwa urlop na dziecko i jakie są związane z nim przepisy.

Kluczowe wnioski:
 • Wniosek o urlop na dziecko składa się u swojego pracodawcy, zazwyczaj w dziale kadr.
 • Do wniosku trzeba dołączyć np. akt urodzenia dziecka i zaświadczenie z zakładu pracy współmałżonka.
 • Zwykły urlop na dziecko trwa do 36 miesięcy, ale są też krótsze rodzaje urlopów rodzicielskich.
 • Urlop na dziecko przysługuje zarówno mamie, jak i tacie - ważne, aby nie pobierali go równocześnie.
 • W czasie urlopu na dziecko przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% lub 60% podstawy wymiaru.

Jak napisać wniosek o urlop na dziecko?

Aby uzyskać urlop na dziecko, należy napisać formalny wniosek i złożyć go swojemu pracodawcy, zazwyczaj w dziale kadr. Wniosek powinien zawierać:

 • Twoje dane personalne
 • Datę rozpoczęcia urlopu
 • Okres, na jaki wnioskujesz o urlop (np. 24 miesiące)
 • Informacje, czy urlop ma być udzielony jednorazowo, czy w częściach

Wzór wniosku o urlop na dziecko zazwyczaj znajdziesz na stronie internetowej swojego pracodawcy. Nie jest to jednak obowiązkowe - możesz też napisać wniosek samodzielnie.

Co powinien zawierać wniosek o urlop na dziecko?

Oprócz danych osobowych, daty i okresu urlopu, dobrze jest też krótko uzasadnić, dlaczego potrzebujesz czasu wolnego. Nie musisz wdawać się w szczegóły, wystarczy krótkie stwierdzenie typu „W związku z urodzeniem drugiego dziecka, wnioskuję o udzielenie mi urlopu rodzicielskiego w okresie...”.

Na końcu wniosku o urlop na dziecko koniecznie złóż podpis i datę wypełnienia dokumentu.

Dokumenty do wniosku o urlop na dziecko

Do wniosku dołącz:

 • Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
 • Zaświadczenie pracodawcy małżonka o terminie udzielonego mu urlopu
 • Zaświadczenie o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego przez małżonka

Te zaświadczenia są potrzebne, by wykazać, że Ty i Twój małżonek nie będziecie korzystać z urlopu równocześnie. Jeśli jesteś samotnym rodzicem, wówczas składasz tylko wniosek i akt urodzenia dziecka.

Gdzie złożyć dokumenty wniosku o urlop?

Gotowe dokumenty dotyczące wniosku o 2 dni opieki nad dzieckiem składa się zazwyczaj w dziale kadr lub u pracodawcy. Niektóre firmy mają specjalne formularze online. Warto sprawdzić w regulaminie lub zapytać w HR, aby złożyć wniosek we właściwym miejscu.

Czytaj więcej: Zaprzeczenie Ojcostwa: Pozew, Wniosek, Termin

Urlop na dziecko - przepisy

Urlop na dziecko reguluje Kodeks pracy. Przysługuje on zarówno mamie, jak i tacie. Ważne, aby rodzice lub opiekunowie nie pobierali go równocześnie. Najważniejsze zasady dot. urlopu na dziecko:

Rodzaj urlopu Okres pobierania
Urlop macierzyński 20 tygodni
Urlop rodzicielski Do 36 miesięcy
Urlop ojcowski 2 tygodnie

Jak widać na powyższej tabeli, wniosek o urlop opiekuńczy można złożyć na różny okres - w zależności od potrzeb i możliwości.

Ile trwa urlop na dziecko?

Urlop macierzyński przysługuje matce dziecka przez 20 tygodni - płatny 100% podstawy wymiaru. Nie musi on jednak trwać całe 20 tygodni. Po wykorzystaniu części urlopu macierzyńskiego można wrócić do pracy i skorzystać później z urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski na dziecko przysługuje łącznie obojgu rodzicom przez okres do 3 lat, jednak nie dłużej, niż do momentu osiągnięcia przez dziecko wieku 5 lat. W tym czasie przysługuje zasiłek macierzyński.

Ile wynosi zasiłek macierzyński z urlopu na dziecko?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego w czasie urlopu na dziecko wynosi:

 • 100% podstawy wymiaru przez 26 tygodni urlopu
 • 60% podstawy wymiaru przez kolejne 26 tygodni urlopu
 • 400 zł miesięcznie, jeśli nie ma się odpowiedniego stażu pracy

Kwota zasiłku z urlopu na dziecko zależy więc od wysokości wynagrodzenia przed urlopem, ale istnieje gwarantowane minimum 400 zł miesięcznie.

Urlop na dziecko - kiedy złożyć wniosek?

Najlepiej złożyć wniosek o urlop na dziecko na co najmniej 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu. Daje to pracodawcy czas na znalezienie zastępstwa na Twój okres nieobecności i ułatwi zorganizowanie pracy w firmie.

Pamiętaj jednak, że masz prawo do urlopu nawet jeśli złożysz wniosek w ostatniej chwili, np. dzień przed rozpoczęciem urlopu. Pracodawca nie może Ci odmówić, choć wcześniejsze złożenie wniosku jest dobrą praktyką i ułatwia wzajemną współpracę.

Podsumowując, wniosek o urlop na dziecko jest kluczowym dokumentem, by móc skorzystać z ustawowego prawa do opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Pamiętaj o załączeniu wymaganych dokumentów, takich jak skrócony odpis aktu urodzenia maluszka. W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z działem kadr w swojej firmie.

Podsumowanie

Urlop na dziecko jest przysługującym prawnie zwolnieniem z pracy, które umożliwia rodzicom opiekę nad nowo narodzonym potomkiem. Aby z niego skorzystać, należy napisać i złożyć u pracodawcy wniosek o urlop, do którego trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty.

Sam wniosek powinien zawierać konkretne informacje - przede wszystkim okres, na jaki się wnioskuje urlop, oraz proponowaną datę jego rozpoczęcia. Dobrze też krótko uzasadnić potrzebę skorzystania z urlopu.

Do typowych dokumentów załączanych do wniosku o 2 dni opieki nad dzieckiem należą: akt urodzenia dziecka, zaświadczenie od pracodawcy współmałżonka o udzielonym mu urlopie oraz zaświadczenie o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego.

Urlop na dziecko może trwać do 36 miesięcy w przypadku tzw. urlopu rodzicielskiego. Warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniego terminu (minimum 21 dni) przed złożeniem wniosku o urlop opiekuńczy, aby ułatwić pracodawcy zorganizowanie zastępstwa.

Najczęstsze pytania

Z urlopu na dziecko mogą skorzystać zarówno mama, jak i tata. Ważne jednak, aby rodzice lub opiekunowie nie pobierali go równocześnie. Urlop przysługuje również osobom samotnie wychowującym dziecko.

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Natomiast urlop rodzicielski może trwać maksymalnie 36 miesięcy, ale nie dłużej niż do momentu osiągnięcia przez dziecko wieku 5 lat.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi: 100% podstawy wymiaru przez 26 tygodni urlopu, 60% podstawy przez kolejne 26 tygodni oraz 400 zł miesięcznie w przypadku osób bez odpowiedniego stażu pracy.

Wniosek o urlop na dziecko składa się u swojego pracodawcy, najczęściej w dziale kadr lub HR. Niektóre firmy udostępniają specjalne formularze online.

Zaleca się złożenie wniosku na minimum 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Jednak nawet wniosek złożony w ostatniej chwili gwarantuje prawo do skorzystania z ustawowego urlopu.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pełne Szkolenia Life Coachingu z Hipnozą bez Transu - Prowadzenie Coachingu Life
 2. Jak napisać ważny testament: porady i wskazówki
 3. Prośba o zmianę godzin pracy - Wniosek o zmianę godzin pracy wzór
 4. Zabezpieczenie Potrzeb Rodziny - Pozew o Zaspokojenie Potrzeb Rodziny Wzór
 5. Wzór podania o staż w urzędzie miasta

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły