Biznes

Wzór Rezygnacji z Podwyższonych Kosztów Uzyskania Przychodu - Oświadczenie, Druk i Porady

Autor Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak30.11.20234 min.
Wzór Rezygnacji z Podwyższonych Kosztów Uzyskania Przychodu - Oświadczenie, Druk i Porady

Rezygnacja z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu wzór to istotny dokument dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, którzy chcą zrezygnować z odliczania wyższych niż standardowe kosztów. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym jest rezygnacja, kiedy należy ją złożyć, gdzie pobrać gotowy druk i jakie są konsekwencje rezygnacji z KUP. Przedstawimy praktyczne porady, aby proces rezygnacji przebiegł sprawnie.

Kluczowe wnioski:
 • Rezygnację można złożyć raz do roku do 20 stycznia.
 • Druk rezygnacji znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów.
 • Rezygnacja obowiązuje przez 5 kolejnych lat podatkowych.
 • Spowoduje obniżenie miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy.
 • Nie wpływa na wysokość składek ZUS.

Rezygnacja z podwyższonych kosztów przychodu

Podwyższone koszty uzyskania przychodów (KUP) to preferencyjne rozwiązanie podatkowe dla niektórych grup zawodowych. Pozwala odliczyć wyższe niż standardowe koszty od dochodu, co obniża podstawę opodatkowania. Jednak czasem podatnik chce zrezygnować z tej ulgi.

Najczęstszym powodem jest sytuacja, gdy faktyczne koszty uzyskania przychodu są niższe niż wysokość przysługujących KUP. Wtedy bardziej opłaca się rozliczać rzeczywiste wydatki. Rezygnacja pozwala też uniknąć dodatkowych obciążeń w związku z zmianą formy opodatkowania.

Kiedy można złożyć rezygnację z KUP

Rezygnację z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu można złożyć raz w roku. Ustawowy termin upływa 20 stycznia. Dotyczy to rezygnacji ze stosowania KUP w roku podatkowym przypadającym po roku, w którym złożono oświadczenie.

Na przykład, aby zrezygnować z KUP w 2024 r., oświadczenie trzeba dostarczyć najpóźniej 20 stycznia 2023 r. Oświadczenie będzie skuteczne od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2028 r.

Gdzie złożyć rezygnację

Druk oświadczenia o rezygnacji można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Wypełnione oświadczenie składa się do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Można je zanieść osobiście lub wysłać pocztą tradycyjną. Elektronicznie na razie nie ma takiej możliwości. Po złożeniu rezygnacji należy liczyć się ze zmianą wysokości miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy.

Wzór rezygnacji z podwyższonych KUP do pobrania

Aby ułatwić podatnikom rezygnację, Ministerstwo Finansów udostępniło gotowy wzór oświadczenia do pobrania. Jest on dostępny w internecie na stronie resortu finansów pod nazwą PIT-2.

Dokument jest prosty w wypełnieniu. Wskazuje się w nim swoje dane: imię, nazwisko, adres zamieszkania i PESEL. Należy też wpisać urząd skarbowy, do którego kierowane jest oświadczenie oraz datę i podpis.

Nazwa dokumentu PIT-2
Data udostępnienia 23 grudnia 2022
Publikacja Strona MF

Czytaj więcej: Kto to jest Spedytor: Kim jest, Czym się zajmuje, Co robi, Praca w Spedycji

Konsekwencje rezygnacji z podwyższonych KUP

Najważniejszą konsekwencją rezygnacji z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu jest ich obniżenie do wysokości standardowej.

Spowoduje to zmniejszenie kosztów, które można odliczyć od dochodu przy obliczaniu podstawy opodatkowania. W efekcie od 2024 r. będzie wyższa zaliczka na PIT, co zmniejszy wynagrodzenie netto.

Czy rezygnacja wpływa na ZUS?

Wiele osób zastanawia się, czy wraz z rezygnacją z KUP zmieni się wysokość składek na ZUS. Jednak złożenie oświadczenia PIT-2 nie ma wpływu na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Podstawa wymiaru składek nadal będzie taka sama. Zmianie ulegnie wyłącznie miesięczna zaliczka na podatek PIT odprowadzana do urzędu skarbowego.

Rezygnacja z podwyższonych KUP dotyczy wyłącznie podatku dochodowego. Nie ma wpływu na wysokość odprowadzanych składek ZUS.

Mimo braku zmian w ZUS, obniżenie wynagrodzenia netto odczują wszyscy, którzy złożyli PIT-2. Dlatego warto przeanalizować, czy rezygnacja z ulgi jest opłacalna.

Komu przekazać rezygnację z podwyższonych KUP

Wzór Rezygnacji z Podwyższonych Kosztów Uzyskania Przychodu - Oświadczenie, Druk i Porady

Wypełnione oświadczenie o rezygnacji z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu (druk PIT-2) należy złożyć w urzędzie skarbowym.

Termin upływa 20 stycznia roku poprzedzającego zmianę sposobu rozliczania KUP. Dokument można dostarczyć:

 • osobiście do urzędu skarbowego
 • pocztą tradycyjną (listem poleconym)

Nie ma możliwości przekazania PIT-2 drogą elektroniczną. Jeśli oświadczenie zostało poprawnie złożone, zmiana zasad rozliczania KUP nastąpi od 1 stycznia następnego roku podatkowego.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pełne Szkolenia Life Coachingu z Hipnozą bez Transu - Prowadzenie Coachingu Life
 2. Biała lista VAT - jak zweryfikować kontrahenta online?
 3. Wypełnienie formularza Z-15A - wzór, jak wypełnić, druk 15A
 4. Podatek dochodowy - Jak obliczyć należną kwotę?
 5. Oświadczenie o zmianie miejsca zamieszkania - Wzór oświadczenia i procedura

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły